Jaką maskę wybrać w przypadku bezdechu sennego?

Jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości jest tzw. bezdech senny, spowodowany często otyłością, krzywą przegrodą nosową, źle skonstruowaną żuchwą lub polipami. Objawia się on przede wszystkim głośnym chrapaniem i przerywanym snem, ale również zwiększoną potliwością, suchością w ustach, bólem głowy i nadmierną nerwowością. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest zaopatrzenie się w specjalny sprzęt. Mowa tu o aparatach do oddychania przy bezdechu, które są zawsze połączony z maską CPAP nakładaną na twarz.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta

Maska CPAP to główny element stosowany w procesie leczenia uciążliwego bezdechu sennego. Dzięki niej powietrze trafia bowiem do dróg oddechowych danej osoby, co w znacznym stopniu ułatwia jej oddychanie. Sprzęt ten powinien być zawsze w odpowiedni sposób dobrany i dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Na rynku są dostępne maski donosowe i pełnotwarzowe. Te pierwsze są znacznie mniejsze i przez to wygodniejsze w użytkowaniu, a także łatwiejsze w adaptacji, szczególnie dla osób ze skłonnością do klaustrofobii. Są one wyposażone w tzw. poduszeczki podnosowe, idealnie przystosowane do wielkości nozdrzy.

Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z żelu, ponieważ doskonale dopasowują się do kształtu twarzy i ściśle otaczają nos, tworząc stabilną powłokę. Z kolei maski pełnotwarzowe charakteryzują się tym, że obejmują zarówno nos, jak i usta. Są zalecane głównie w sytuacji, gdy pacjent posiada krzywą przegrodę lub polipy, co w zasadzie uniemożliwia mu swobodny przepływ powietrza. Taka konstrukcja nie jest natomiast wskazana w przypadku osób z nieregularnymi rysami twarzy, nadmiernym zarostem czy sztuczną szczęką.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + siedem =