Afrykański Pomór Świń – dezynfekcja termiczna

Technologie
strefa-wiedzy
Afrykański Pomór Świń – dezynfekcja termiczna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą wirusową świń wywoływaną przez wirus z rodzaju Asfivirus z rodziny Parvoviridae. Choroba ta może być również przenoszona na ludzi, a jej występowanie stwierdzono w Chinach i Europie. Wirus ten wiąże się z wysoką śmiertelnością świń, co powoduje znaczne straty ekonomiczne i zakłócenia stabilności społecznej.

Jak jest przenoszona?

Do transmisji dochodzi, gdy zakażone zwierzęta są wprowadzane do nowego miejsca i zaczynają rozprzestrzeniać chorobę w populacji. Wirus może być przenoszony bezpośrednio z jednego zwierzęcia na drugie lub za pośrednictwem żywiciela pośredniego, takiego jak kleszcze lub owady. Zaobserwowano przenoszenie wirusa pomiędzy dzikami a świniami domowymi, ale jest ono mniej powszechne niż przenoszenie pomiędzy świniami domowymi.

Dezynfekcja termiczna i inne środki bezpieczeństwa

Pierwszym krokiem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się ASF jest wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego. Obejmują one ograniczenie dostępu do ferm trzody chlewnej, dezynfekcję pojazdów i sprzętu, które wjeżdżają lub wyjeżdżają z fermy oraz monitorowanie pod kątem oznak choroby. Coraz bardziej popularna staję się dezynfekcja termiczna. Polega ona na zastosowaniu wysokiej temperatury do zabicia wirusów i bakterii, które mogą wywołać chorobę. Dezynfekcja termiczna jest skuteczna w walce z ASF, ponieważ wirus nie może przetrwać w temperaturze powyżej 56°C. Walka ASF jest wysiłkiem zespołowym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia wsparcie techniczne i szkolenia dla krajów dotkniętych ASF.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podstawowe wyposażenie i akcesoria stosowane w transporcie
Podstawowe wyposażenie i akcesoria stosowane w transporcie
Transport polega przede wszystkim na przewożeniu różnego rodzaju towarów z miejsca źródłowego do docelowego. Choć czynność ta kojarzy nam się […]