Afrykański Pomór Świń – dezynfekcja termiczna

Technologie
strefa-wiedzy
Afrykański Pomór Świń – dezynfekcja termiczna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą wirusową świń wywoływaną przez wirus z rodzaju Asfivirus z rodziny Parvoviridae. Choroba ta może być również przenoszona na ludzi, a jej występowanie stwierdzono w Chinach i Europie. Wirus ten wiąże się z wysoką śmiertelnością świń, co powoduje znaczne straty ekonomiczne i zakłócenia stabilności społecznej.

Jak jest przenoszona?

Do transmisji dochodzi, gdy zakażone zwierzęta są wprowadzane do nowego miejsca i zaczynają rozprzestrzeniać chorobę w populacji. Wirus może być przenoszony bezpośrednio z jednego zwierzęcia na drugie lub za pośrednictwem żywiciela pośredniego, takiego jak kleszcze lub owady. Zaobserwowano przenoszenie wirusa pomiędzy dzikami a świniami domowymi, ale jest ono mniej powszechne niż przenoszenie pomiędzy świniami domowymi.

Dezynfekcja termiczna i inne środki bezpieczeństwa

Pierwszym krokiem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się ASF jest wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego. Obejmują one ograniczenie dostępu do ferm trzody chlewnej, dezynfekcję pojazdów i sprzętu, które wjeżdżają lub wyjeżdżają z fermy oraz monitorowanie pod kątem oznak choroby. Coraz bardziej popularna staję się dezynfekcja termiczna. Polega ona na zastosowaniu wysokiej temperatury do zabicia wirusów i bakterii, które mogą wywołać chorobę. Dezynfekcja termiczna jest skuteczna w walce z ASF, ponieważ wirus nie może przetrwać w temperaturze powyżej 56°C. Walka ASF jest wysiłkiem zespołowym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia wsparcie techniczne i szkolenia dla krajów dotkniętych ASF.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie właściwości ma bursztyn?
Jakie właściwości ma bursztyn?
Bursztyn to niezwykle atrakcyjny wizualnie kamień szlachetny cieszący się dużą popularnością na całym świecie. Jego prozdrowotny wpływ na organizm jest […]