W jaki sposób się robi wędzone produkty?

Lajfstajl
strefa-wiedzy
W jaki sposób się robi wędzone produkty?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z popularnych metod konserwacji żywności jest jej wędzenie, polegające na długotrwałym przechowywaniu wybranego produktu w dymie. Ma ono na celu nadanie specyficznego smaku, aromatu, a także zabarwienia powierzchni. Istotną korzyścią jest ponadto znaczne wydłużenie przydatności do spożycia. Najczęściej przygotowuje się w ten sposób mięso lub ryby, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby omawianemu procesowi poddać sery, warzywa czy owoce. 

Technika tradycyjna i nowoczesna 

Wędzenie zazwyczaj odbywa się w dedykowanej konstrukcji zwanej wędzarnią, która składa się z trzech elementów, a mianowicie głównej komory, solidnego komina oraz paleniska. Zasada działania jest bardzo prosta – otóż po rozpaleniu drewna (najlepiej bukowego albo dębowego, ewentualnie brzozowego) dym zaczyna powoli przepływać przez komorę, omiatając zawieszone na hakach wyroby. Następnie uchodzi przez wylot komina prosto do atmosfery. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie innowacyjnego dymogeneratora, dostępnego m.in. w ofercie poniższego sklepu internetowego: https://forest-legend.com/pl/12-dymogeneratory. Umożliwia on wędzenie zarówno na zimno, jak i na gorąco, wytwarzając dym poprzez podgrzanie zrębków lub wiórów drzewnych. Co istotne, pracuje w pełni automatycznie, a jego obsługa nie wymaga zaawansowanej wiedzy ani specjalnych umiejętności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zapewni udany wypoczynek w pokoju dziennym?
Co zapewni udany wypoczynek w pokoju dziennym?
Wypoczynek jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Zapewnia on możliwość regeneracji po ciężkim dniu, a także korzystnie wpływa na […]