Rodzaje pomiarów geodezyjnych

Skorzystanie z usług geodety jest konieczne w przypadku budowy domu lub chęci podziału danej nieruchomości. Specjalista ten wykonuje różnego rodzaju pomiary wykorzystując odpowiednie narzędzia. Jedno z biur geodezyjnych można znaleźć na stronie http://geodraw.pl/.

Jak wygląda praca geodety?

Jednym z rodzajów przeprowadzanych pomiarów przez geodetę są pomiary wysokościowe. Mają one za zadanie wyznaczyć wysokość punktów w odniesieniu do założonego punktu odniesienia. Nazywany jest on niwelacją i dzięki niemu możliwe jest przedstawienie ukształtowania danego terenu. Wyróżnia się kilka rodzajów niwelacji: geometryczną, trygonometryczną, hydrostatyczną, barometryczną oraz satelitarną. Do tego pomiaru wykorzystuje się niwelator lub tachimetr z łatą niwelacyjną. Jego przeprowadzenie wymaga udziału dwóch osób, ponieważ jedna ustawia łatę niwelacyjną w różnych punktach, a druga odczytuje wyniki. Innym rodzajem pomiarów przeprowadzanych przez geodetę są odczyty sytuacyjno- wysokościowe. Nazywa się je tachimetrią i ich głównym celem jest wyznaczenie położenia punktów szczegółowych na płaszczyźnie i również wysokość mierzonych obiektów. Specjalista wykonując je opiera się na metodzie biegunowej i dzięki niej wyznacza dokładne położenie tych punktów. Jest to możliwe dzięki urządzeniu zwanym tachimetrem. Wszystkie wyniki przeprowadzanych pomiarów zapisuje on w dzienniku tachimetrycznym. Na ich podstawie wykonuje także szkic terenu oraz mapę sytuacyjno-wysokościową. Powstaje ona na podstawie odbitki mapy zasadniczej. 

O Strefa Wiedzy 908 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 × 1 =