Silniki elektryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Są wykorzystywane zarówno w urządzeniach gospodarstwa domowego, w przemyśle, a także są używane do napędzania pojazdów. Chociaż ich idea działania pozostaje taka sama – zamiana energii elektrycznej w energię mechaniczną, to znacząco różnią się one między sobą ze względu na zasadę działania, a także inne właściwości dostosowane do spełniania konkretnych zadań. Jakie są główne typy silników i jak można je podzielić?
Podstawową cechą silnika elektrycznego jest typ zasilania. Wyróżnia się silniki prądu stałego – DC, i zasilane napięciem przemiennym – AC. W przypadku tych dotyczących prądu przemiennego wyróżnia się także urządzenia zasilane napięciem jednofazowym, ale także wielofazowe, gdzie jednym z najpopularniejszych typów jest silnik asynchroniczny trójfazowy. Zarówno silniki AC, jak i DC występują w wersjach o różnej mocy i różnej prędkości obrotowej, co także ma wpływ na dobór linii zasilającej i pozwala na ich odpowiednie dostosowanie do zadania.
Silniki elektryczne dostosowuje się konstrukcyjnie do zadań i rodzaju pracy – długiej i stałej, czy dorywczej, lub do działania w określonym środowisku i układzie. Wyróżnia się z nich m.in. silniki krokowe, które zasilane są impulsami elektrycznymi umożliwiającymi obrót wału o określony kąt. Typowe jest także wykorzystanie silnika elektrycznego z przekładnią. Umożliwia ona przełożenie prędkości obrotowej napędzanego elementu względem obrotów silnika w stosunku zależnym od rodzaju przekładni obniżając ją lub podwyższając ją o stały współczynnik.