Ciężarówki składają się z ogromnej liczby podzespołów. Wiele z nich ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy regularnie sprawdzać ich kondycję. W tym poradniku dowiemy się, co należy mieć na uwadze w tej kwestii. Sprawdzimy, jakie komponenty należy kontrolować co kilka miesięcy, oraz jak mogą objawiać się ich uszkodzenia.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że hamulce są najistotniejszym podzespołem każdego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w dużych samochodach, ponieważ awaria hamulców najczęściej kończy się katastrofą w ruchu lądowym. Ogromnego auta załadowanego kilkoma lub kilkunastoma tonami towaru nie sposób zatrzymać, nie mając w pełni działającego układu hamulcowego. Należy więc regularnie kontrolować takie podzespoły, jak węże sprężonego powietrza, siłowniki pneumatyczne oraz zbiorniki. Warto także wyposażyć każdy pojazd w klin pod koło z uchwytem, który działa jako dodatkowe zabezpieczenie podczas postoju na stromych wzniesieniach.
Należy regularnie sprawdzać obecność wszystkich błotników oraz chlapaczy przy kołach. Inaczej może być zagrożone bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Opona auta ciężarowego jest w stanie wyrzucić wysoko w górę kamienie, a w czasie deszczu będzie powodowała istną fontannę wody za autem. Nie bez znaczenia są także błotniki do przyczepki samochodowej, ponieważ jej dotyczą te same kwestie. Brak odpowiedniej osłony kół może być też powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego i nałożenia mandatu karnego na kierowcę.