Nie wszystkie przestępstwa według polskiego prawa są ścigane z urzędu. W przypadku pomniejszych krzywd, osoba na której dokonano takiego przestępstwa może wykorzystać instytucję oskarżenia prywatnego, ponieważ tylko wtedy będzie mogła zostać założona sprawa karna. Kiedy można założyć sprawę karną i w jaki sposób to zrobić?
Prawo to dotyczy przestępstw popełnionych jedynie przeciwko dobru pokrzywdzonego, nie naruszających zaś dobra całego społeczeństwa. By sprawa mogła być rozpatrzona w sądzie, należy fakt przestępstwa zgłosić na policję lub bezpośrednio złożyć oskarżenie do organów sądowniczych. Często tego typu sprawy trafiają na wokandę z powodu pomówień, oszczerstw, zniewag, a także z powodu lekkiego uszkodzenia ciała czy też naruszenia prawa autorskiego.Co ciekawe, akt oskarżenia, który pokrzywdzony będzie składał w sądzie, nie musi być napisany przez adwokata. Może być sporządzony przez samą osobę składającą go. Należy wiedzieć, że pierwszą rozprawą będzie zawsze próba pojednania stron.Gdyby oskarżyciel nie stawił się na rozprawie pojednawczej czy głównej, sąd potraktuje takie postępowanie jak odstąpienie od oskarżenia.Należy także pamiętać o tym, że to osoba składająca oskarżenie prywatne jest zobowiązana do zapłacenia kosztów postępowania sądowego.W przypadku sprawy karnej zakładanej przez osobę pokrzywdzoną, należy ściśle przestrzegać terminów. Można uczynić taki krok nie później niż jeden rok po tym, jak osoba pokrzywdzona dowiedziała się o przestępstwie lub do trzech lat po jego popełnieniu.
Najlepiej więc poszukać (na przykład w Internecie) dobrej kancelarii, wpisując pomocnicze frazy, przykładowo: “Adwokat sprawy karne Wrocław”, umówić się na spotkanie i wyjaśnić wszelkie kwestie. Jedną z kancelarii wart polecenia jest Kancelaria Babiak, która zajmuje się także innymi dziedzinami jak odszkodowania adwokaci wrocławscy tam pracujący są bardzo dobrymi fachowcami.