Jak uczyć dzieci poprzez wspólną zabawę?

Lajfstajl
strefa-wiedzy
Jak uczyć dzieci poprzez wspólną zabawę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zachęcenie do nauki dzieci bywa zmorą dla wielu rodziców. Z drugiej zaś strony wszyscy oni, w najlepszy z możliwych sposobów, chcą zadbać o prawidłowy rozwój swoich pociech. Tymczasem nauka nie musi być ani trudna, ani nudna. Z pomocą przyjść mogą nowoczesne pomoce edukacyjne. Dzięki nim nauka przestanie kojarzyć się z trudem i wysiłkiem. Stanie się jakby pożądanym efektem ubocznym naturalnej dla dzieci czynności, jaką jest codzienna zabawa. Wzrośnie motywacja i chęć do nabywania nowej wiedzy, a fakty i umiejętności zdobywane będą niemal mimochodem. Czego chcieć więcej?

Zabawa i nauka – czy można je połączyć?

Na rynku zabawek i pomocy naukowych znaleźć można specjalistyczne karty edukacyjne dla dzieci. Dostosowane są one dla najmłodszych pociech w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju. Uczyć mogą prostego rozróżniania kształtów geometrycznych i kolorów, literek oraz cyferek. Starszym dzieciom w wieku szkolnym pomogą natomiast zapamiętać zasady tabliczki mnożenia, ortograficzne zawiłości języka polskiego, nowe słówka z języków obcych, a nawet historyczne daty. Wszystkie te karty łączy to, co w nauce najmłodszych powinno być najważniejsze – doskonała zabawa.

Dzięki wspólnemu spędzaniu czasu i wspaniałej zabawie dzieci uczą się nie tylko suchych faktów. Rozwijają w sobie też ważne kompetencje społeczne i zacieśniają więź z rodzicami, czy też rówieśnikami. Podczas gry uczą się przyjmować punkty widzenia innych osób, zaczynają rozumieć zasady współpracy i grupowego działania dla osiągnięcia wspólnego celu. Zdobywają umiejętność negocjacji i wyrażania swoich opinii z poszanowaniem innych uczestników gry oraz ich potrzeb. Uczą się także czekać na swoją kolej, kontrolować poziom frustracji, a w końcu nawet akceptować porażki i przegrywać. Wszystkie te społeczne umiejętności przydadzą się w ich późniejszym życiu. Taka nauka przez zabawę ma więc nie tylko swój książkowy, czy szkolny wymiar. Jej walory edukacyjne sięgają o wiele dalej, pozwalając dziecku odnaleźć się w otaczającym je świecie. Rozwija dziecko psychospołeczne i emocjonalnie. Takie proste połączenie zabawy z nauką daje naprawdę zaskakujące efekty. Wykorzystać je można nie tylko w domu, ale i podczas szkolnych zajęć, które dzięki temu przestaną one być nudne i monotonne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakich maszyn używa się powszechnie do produkcji paszy dla zwierząt?
Jakich maszyn używa się powszechnie do produkcji paszy dla zwierząt?
Pomimo tego, że zwierzęta hodowlane takie jak bydło czy kury coraz rzadziej można spotkać w pojedynczych gospodarstwach rolnych, to wciąż […]