Jak sprawdzić wpis do księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest swoistym dokumentem tożsamości każdej nieruchomości. Mowa tutaj zarówno o działkach jak i samych budynkach, które na nich stoją. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zgodnie z prawem przyjmuje się, że wszystkie zapisy w niej ujawnione są zgodne ze stanem faktycznym. Niedopilnowanie umieszczenia tam jakiegoś ważnego wpisu może więc mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.

Księgi w Internecie

Od kilku już lat w Polsce mamy możliwość podejrzenia treści ksiąg wieczystych w sieci np. na https://www.znajdzksiege.pl/dzialki/. Wystarczy znać tylko znać specjalny numer, pod którym te występują w zbiorach. Prawo przewiduje, że cała treść jest jawna i publicznie dostępna, tak by każdy mógł zapoznać się na przykład ze stanem prawnym kupowanego domu. Jeśli chcemy sprawdzić, czy wszystkie wpisy w naszej własnej księdze wieczystej są poprawne, wystarczy odnaleźć jej numer i odwiedzić stronę ekw.ms.gov.pl. Po wprowadzeniu danych zostanie nam od razu pokazana cała treść, z możliwością wybrania do wglądu wersji skróconej jak i pełnej.

Szukamy po adresie

Czasami jednak chcemy sprawdzić treść księgi, której numeru nie posiadamy. Dla przykładu chcemy kupić mieszkanie, ale wcześniej przydadzą nam się informacje kto jest właścicielem, czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy nie ciążą na niej jakieś roszczenia. Numer można uzyskać we właściwym sądzie, jednak trwa to długo i jest kosztowne. O wiele szybsza jest internetowa wyszukiwarka ksiąg wieczystych, gdzie możemy za niewielką opłatą odszukać numer księgi praktycznie na dowolny budynek. Nie musimy jechać do sądu, stać w korkach, składać wniosków, czekać nawet kilka tygodni na ich rozpatrzenie. Wszystko robimy nie ruszając się sprzed monitora.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


7 − 1 =