Jak dopasować firanki do wnętrza?

The white curtains with ring-top rail, Curtain interior decoration in living room

Firanki stanowią cenny element nie tylko ozdobny, ale pozwalają też osłonić okno przed nadmiarem słońca czy też niepożądanym wzrokiem sąsiadów. Przede wszystkim nadają jednak pomieszczeniom charakteru i wprowadzają przyjemną atmosferę. Jak optymalnie je dobrać?

Wybór rozmiaru

W kontekście doboru firanek należy się zastanowić, czy zależy nam jedynie na takich sięgających do części okna, do parapetu czy może zdecydowanie niżej. Zależy to w dużej mierze od przestrzeni całego pokoju, bowiem w małych pomieszczeniach stosuje się raczej krótsze warianty, by dostawało się tam odpowiednio dużo światła. Oprócz długości można też zwracać uwagę na grubość, bo choć firanki nie są tak solidne jak zasłony, to można dopasować zarówno takie niemal przezroczyste, jak i odrobinę grubsze. W tym drugim przypadku będą przepuszczać większość światła, lecz skutecznie odgrodzą nas od oczu innych. Należy wybrać do nich także odpowiednie karnisze, gdyż ich konstrukcja i usytuowanie wpływa na to jak układają się same firanki.

Kolor i styl

Jako, że jest to w dużej mierze element wystroju, należy wybierać kolor oraz krój firanek pod kątem innych elementów w pokoju. Mogą być zarówno proste i gładkie, jak i ozdobione wzorami. W okresie świątecznym można też natrafić na ciekawe, tematyczne firanki okraszone wizerunkami Świętego Mikołaja czy też wielkanocnego zajączka, co będzie stanowiło piękną dekorację na te wyjątkowe dni. Najbardziej popularne są jednak białe lub beżowe firanki, które blokują nadmiar promieni słonecznych, lecz przy ich zastosowaniu pomieszczenie wciąż jest bardzo dobrze oświetlone. Dużo modeli oferuje m.in.  https://rolety.eu/.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dwa × trzy =