Jak czyścić rolety i firany?

Współcześnie w większości domów jednorodzinnych oraz mieszkań w oknach wiesza się wybrane osłony. Zapewniają one bowiem prywatność i chronią pomieszczenia przed nadmiernym przedostawaniem się do nich promieni słońca. Popularne są w szczególności nowoczesne rolety okienne wewnętrzne oraz tradycyjne firany materiałowe. Utrzymanie tych elementów w należytej czystości wymaga odpowiedniej wiedzy oraz stosowania właściwych narzędzi i środków.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Jeśli posiadamy w domu rolety, powinniśmy je czyścić za pomocą miękkiej ściereczki wykonanej z mikrofibry i nasączonej w samej wodzie (ewentualnie z minimalnym dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń). Delikatnie przecierajmy powierzchnię konstrukcji, tak aby jej nie uszkodzić. Z kolei kurz najlepiej jest usuwać z wykorzystaniem odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę. Urządzenie to doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rolet dzień noc. W sytuacji, gdy musimy pozbyć się nieestetycznej i uporczywej plamy, koniecznie zastosujmy detergent o delikatnym działaniu powierzchniowym. Pamiętajmy jedynie o tym, aby nałożyć go miejscowo i nie przesadzać z pocieraniem.

Firany natomiast – jako elementy w całości materiałowe – należy regularnie moczyć w misce wypełnionej chłodną wodą z nieznacznym dodatkiem amoniaku, a następnie prać ręcznie w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi. Ta zasada dotyczy w szczególności produktów z tkanin naturalnych, czyli m.in. lnu i bawełny. Jeśli zaś chodzi o firany z tworzyw sztucznych (np. poliestru), to z powodzeniem można je prać w pralce automatycznej – ale koniecznie w niskiej temperaturze, na dość szybkich obrotach i ustawieniem delikatnego programu.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


15 − siedem =