Etapy organizowania pochówku

Śmierć bliskiej osoby to zdecydowanie jedno z najgorszych i najbardziej bolesnych wydarzeń, jakie mogą nas spotkać. Zostajemy wówczas skonfrontowani z wielkim bólem psychicznym, jesteśmy smutni i mamy ochotę jedynie usiąść i płakać. Niestety w takiej sytuacji niezbędne jest załatwienie wszelkich formalności i zorganizowanie pochówku, a często to właśnie na nas spoczywa ten obowiązek. Jeśli chodzi o godne polecenia firmy pogrzebowe w Poznaniu funkcjonują jedne z najbardziej profesjonalnych w naszym kraju. 

Formalności to konieczność

Pierwszym etapem organizacji pochówku zmarłej osoby jest zawsze uzyskanie tzw. karty zgonu wydawanej przez lekarza. Następnie musimy zadbać o zgromadzenie niezbędnych dokumentów, takich jak m.in. dowód tożsamości zmarłego i jego świadectwa pracy, ewentualnie ostatni odcinek renty albo emerytury. Jeśli udało nam się je znaleźć, wówczas udajmy się do ZUS po zasiłek pogrzebowy – jego celem jest częściowe lub całościowe pokrycie kosztów pogrzebu. Pamiętajmy również o tym, aby w ciągu trzech dni od śmierci danej osoby zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego. To właśnie tam otrzymamy bowiem akt zgonu, którego posiadanie jest konieczne do podjęcia następnych kroków. 

Osoby, którym zależy na szybkiej i bezproblemowej organizacji pochówku, powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Jego pracownicy wyręczą nas w wielu sprawach, w tym zwłaszcza w załatwieniu niektórych formalności. To właśnie w tym miejscu są ustalane dalsze szczegóły – przede wszystkim termin pochówku lub kremacji, a także rodzaj trumny i wygląd nagrobka. Jeśli mieszkamy w stolicy Wielkopolski, to data pogrzebu na cmentarzu w Poznaniu Junikowo lub każdej innej dzielnicy tego miasta jest w większości przypadków ustalana na trzeci lub czwarty dzień od momentu zgonu.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


pięć + 6 =