Dobór formatu koperty – niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłą kopertę, czy o koperty kurierskie – może sprawiać problemy tym, którzy nie mieli z nimi dużego doświadczenia. Rozmiarów kopert jest bowiem 10 (jeśli chodzi o standardowe wymiary), a każdy z nich – jak można się domyślić – różni się wielkością, a czasem również kształtem. Główny podział, który należy zapamiętać, to podział literowy. Koperty są dostępne w wersjach: DL, C, B oraz E. Niektóre wersje mają również podział na rozmiary.
Koperty DL to najczęściej wybierany format do korespondencji handlowej, który nie należy do żadnej innej grupy z powodu oryginalnych wymiarów. Koperta DL jest bowiem podłużna, wielkości kartki A4 złożonej na trzy razy. Jeśli przyjrzymy się z kolei kopertom spod znaku C, szybko odkryjemy, że są przeznaczone do przesyłania dokumentów. Są one dostępne w różnych formatach (C4, C5, C6, itd.), np. koperta C5 oznacza, że wejdzie do niej nieposkładana kartka A5 lub A4 złożona w połowie.
Jeśli chodzi o przewożenie towarów, powinniśmy się raczej zainteresować dwoma pozostały rodzajami kopert. Te oznaczone literą “E” są kopertami bardzo dużymi, które zwykle przeznacza się na przesyłanie wielu różnych kopert w jednej przesyłce. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapakować do niej również jakiś przedmiot. Najlepsze do tego celu będą jednak koperty “B”. Podobne do tych oznaczonych literką “C”, różnią się od nich grubością i pojemnością. Stąd na przykład koperta bezpieczna B5 pomieści w sobie plik kartek A5 (lub jakiś przedmiot), zamiast zaledwie jednego egzemplarza.