Tokarz poprzez obróbkę metali konstruuje i buduje maszyny, tak potrzebne w innych gałęziach gospodarki. Zawód tokarza, w przeciwieństwie od innych coraz rzadziej wykonywanych profesji, takich jak: płatnerz, zdun czy bednarz, ma się dobrze. W przeciwieństwie też od wcześniej wymienionych łatwiej jest rozszyfrować, czym specjalista wykonujący pracę tokarza się zajmuje. Najprościej rzecz ujmując – praca polega na obróbce i to nie tylko metali, ale tworzyw polimerowych czy drewna przy użyciu tokarki. Nie jest to jednak jedyne narzędzie przydatne w tej pracy.
Praca operatora obrabiarek skrawających o specjalności tokarz polega zarówno na obróbce ręcznej, jak i przy użyciu elektronarzędzi. W obu przypadkach narzędzia to podstawa, bez której nie da wykonywać się tej pracy. Specjalistyczne narzędzia, którymi tokarz się posługuje to tokarki, frezarki, strugarki czy wiertarki. Podstawą są również ślusarski stół z imadłem, nożyce ręczne oraz gilotynowe, dłuta dla tokarzy, piły do cięcia metali, skrobaki, młotki, przebijaki, wycinaki, przecinaki, lutownice, wiertła frezy czy gwintowniki. Do tego dochodzą narzędzia pomiarowe takie jak suwmiarka, średnicówka, mikrometr, kątomierz, płyta traserska, macki pomiarowe czy liniał krawędziowy.
Praca tokarza bywa niebezpieczna i wymaga zachowania należytej ostrożności i poszanowania higieny pracy. Narzędzia np. dłuta dla tokarzy są bardzo ostre, a ostre brzegi metalu oraz wióry łatwą mogą uszkodzić ciało, raniąc ręce bądź dostając się do oka. W trakcie toczenia gorący opiłek metalu może osiągnąć temperaturę nawet 600 stopni Celsjusza, dlatego należy uważać również na oparzenia. Praca tokarza z pewnością narażona jest na wiele niebezpieczeństw jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku i uwagi zapewnia dużo satysfakcji i jest nam wszystkim potrzebna.