Piąta generacja popularnej maliny jest wyczekiwana przez wielu zapalonych elektroników, programistów i hobbystów. Podobnie jak w przypadku wprowadzenia wcześniejszych generacji, użytkownicy oczekują poprawienia wydajności oraz zwiększenia wszechstronności użytkowania. Co może zmienić się w Raspberry Pi 5?
Niestety brytyjska fundacja milczy w sprawie daty wprowadzenia na rynek kolejnej wersji maliny. Nic w tym dziwnego. Aktualna wersja również pojawiła się bez szczególnych zapowiedzi. Użytkownicy na forach snują domysły i prześcigają się w pomysłach dotyczących parametrów technicznych Raspberry Pi. Jednym z najczęściej poruszanych aspektów jest pamięć eMMc, która wyeliminowałaby konieczność używania kart pamięci.
Kolejną wyczekiwaną zmianą jest port SATA, za pośrednictwem którego można byłoby podłączać np. napędy optyczne. Użytkownicy czekają również na wydajniejszy i przede wszystkim bardziej energooszczędny procesor, dodatkowe chłodzenie, port USB w standardzie 3.0, a także na pełnowymiarowy port HDMI. Pojawiają się też głosy dotyczące zaimplementowania 64-bitowego systemu operacyjnego Raspberry Pi OS. Więcej na ten temat można przeczytać na worldofraspberry.com.