Co ma wpływ na wybór drzwi do mieszkania?

Dom i wnętrze
strefa-wiedzy
Co ma wpływ na wybór drzwi do mieszkania?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na remont mieszkania lub wykończając takie w stanie deweloperskim, rzadko zastanawiamy się nad wyborem drzwi podczas samodzielnego projektowania. Jeśli jednak oddajemy kwestie projektowe w ręce doświadczonego architekta wnętrz, ten w pierwszej kolejności wskazuje na konieczność doboru drzwi. W czym tkwi różnica? Doświadczony projektant wie, że to właśnie takie stałe elementy muszą być wybrane na samym początku. Są dwa powody. Pierwszy jest taki, że czas oczekiwania na drzwi jest dosyć długi i może sięgać nawet do dwóch miesięcy. Po drugie, podczas remontu wykonawcy muszą znać wymiar, pod który muszą przygotować otwory drzwiowe. Dlatego wybór drzwi jest tak ważny.

Podstawowe parametry drzwi

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli drzwi. Każdy z producentów ma w swojej ofercie przynajmniej kilkanaście produktów. Jaki jest najważniejszy parametr ich doboru? Najważniejsza jest szerokość. Minimalna szerokość otworu drzwiowego wyznaczona jest w „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Dla mieszkania szerokość takiego przejścia to 80 centymetrów. Jednak zawsze można założyć szersze drzwi, o ile wielkość węgarków pozwala na poszerzenie otworu. Bardzo często musimy zmierzyć się z przeciwnym problemem. Kiedy węgarki są minimalne, a otwór mniejszy od wymaganego do zamontowania wybranych drzwi. Tutaj trzeba nastawić się na długie poszukiwania idealnego produktu lub zamówienie drzwi u stolarza.

Kolejnym parametrem jest kierunek otwierania, z którego doborem często mamy problem. Wystarczy stanąć po stronie pomieszczenia, do którego takie drzwi będą się otwierać i pomyśleć po której stronie chcemy mieć zawiasy. Warto to rozważyć szczególnie w kontekście włączników światła. Dobrze jeśli od razu po wejściu do pomieszczenia, sterowanie oświetleniem jest bezpośrednio dostępne. Kolejna wytyczna to wysokość drzwi. Bardzo często w nowoczesnych projektach można natknąć się na drzwi na pełną wysokość pomieszczenia. Wymaga to braku nadproży w istniejących otworach. Takie otwory może podwyższyć ekipa budowlana podczas remontu mieszkania. Oczywiście takie drzwi mogą być wykonana w ścianach działowych. Likwidacja nadproża w ścianie nośnej wymaga konsultacji z konstruktorem. Trzeba także pamiętać, że wybór drzwi spośród modeli na pełną wysokość pomieszczenia jest zdecydowanie mniejszy, a takie modele będą droższe. Zwykle konieczne jest także docięcie skrzydła na pożądaną wysokość. Jeśli chcemy mieć drzwi na pełną wysokość pomieszczenia, warto rozważyć złożenie zamówienia u stolarza. 

Estetyka

Najważniejszą wytyczną przy wyborze drzwi jest jednak ich wygląd. Drzwi są elementem bazowym każdego mieszkania. Zwykle montujemy je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego warto przymknąć oko na wiodące trendy i wybrać model ponadczasowy, który będzie wyglądał dobrze, nawet jeśli zdecydujemy się na radykalną zmianę stylu mieszkania. Podczas wyboru drzwi warto kupić drzwi do wszystkich pomieszczeń w jednym czasie. Wybierając modele z jednej kolekcji możemy liczyć na spójny wygląd całego mieszkania. Oczywiście w ramach kolekcji można wybrać drzwi z przeszkleniami lub bez nich, w zależności od potrzeb. Jeśli zakup drzwi przeciągnie się w czasie, trzeba liczyć się z możliwością wycofania wybranego modelu przez producenta. Wtedy stajemy przed koniecznością doboru innego produktu o zbliżonym wyglądzie.

Bardzo ważnym aspektem, który ma wpływ na ostateczny wygląd drzwi, jest występowanie w nich przylgi. Obecnie wyróżniamy dwa typy drzwi: przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze to tradycyjne modele, które montujemy w domach od dawna. Natomiast drzwi bezprzylgowe są nowocześniejszym rozwiązaniem. Ich główną zaletą jest licowanie się z ramą, dzięki czemu zyskujemy nowoczesny wygląd. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, drzwi bezprzylgowe mogą być także drzwiami ukrytymi. Na tle odpowiednio wykończonej ściany może być widoczny wyłącznie prostokąt skrzydła, bez oddzielnej ramy. 

Ostatnim elementem wpływającym na estetykę jest sposób montażu drzwi. Mogą być to modele tradycyjne z uchylanym lub wahadłowym skrzydłem, albo drzwi przesuwne. Te ostatnie mogą chować się w kasecie wewnątrz ściany, lub poruszać po zewnętrznych prowadnicach. Wszystko zależy od grubości ściany i ilości miejsca na przesunięcie skrzydła. Taki system montażu drzwi wybierany jest zwykle tam, gdzie występuje konflikt uderzających w siebie naprzeciwległych skrzydeł. Bardzo często takie modele wybierane są jako drzwi przesuwne do garderoby. To pomieszczenie znajduje się zazwyczaj w strefie wejściowej i uchylające się skrzydło jest uciążliwym problemem, który można wyeliminować właśnie w taki sposób. Drzwi przesuwne dobrze wyglądają także tam, gdzie poszerzony otwór przewiduje zastosowanie podwójnego skrzydła. Dzięki zastosowaniu takiego systemu można uzyskać pełne otwarcie bez potykania się o otwarte skrzydła drzwi uchylnych. 

Materiał

Drzwi mogą różnić się także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są modele zbudowane z drewnianego ramiaka wypełnionego tzw. plastrem miodu. Dzięki takiej konstrukcji drzwi zachowują konieczną sztywność, nie wypaczają się, ale jednocześnie są dosyć lekkie i nie obciążają konstrukcji. Są też stosunkowo tanie, dlatego są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są także drzwi w całości drewniane, które uważane są często za produkt luksusowy. Warto jednak pamiętać, że takie skrzydła są cięższe i mogą wymagać mocniejszej konstrukcji ściany. Kolejnym materiałem drzwiowym jest szkło. Takie całoszklane skrzydła wyglądają niezwykle nowocześnie i wpuszczają do ciemnych wnętrz dużo światła. Drzwi łazienkowe przesuwne bardzo często wykonane są właśnie z takiego materiału. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w ciemnych łazienkach, które wymagają doświetlenia. Ze szkła wykonuje się także drzwi między sypialnią a garderobą, lub te we wnętrzach biurowych. Zastosowanie na nich matowej folii daje użytkownikom prywatność, ale jednocześnie pozwala na minimalny wgląd do pomieszczenia. 

Decydując się na zakup lub wymianę drzwi wewnętrznych w mieszkaniu, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Podstawowym parametrem są wymiary drzwi i kierunek ich otwierania, jednak to estetyka produktu najczęściej wpływa na finalizację zamówienia. Bardzo ważny jest także sposób montażu oraz rodzaj drzwi. Te parametry są zależne od stylu całego mieszkania oraz od efektu, na którym nam zależy. Drzwi mogą być tradycyjne lub przesuwne, przylgowe lub bezprzylgowe. Każdy z tych modeli sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Warto poświęcić na dobór odpowiedniego produktu trochę czasu, tak aby był on jak najbardziej funkcjonalny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać akcesoria i dodatki do łazienki?
Jak dobrać akcesoria i dodatki do łazienki?
Wybór odpowiedniej wanny czy armatury do łazienki to nie wszystko. Klimat oraz atmosferę wnętrza tworzą przede wszystkim dodatki. Dlatego warto […]