Czym jest pellet i do czego jest on wykorzystywany?

Paliwo w postaci pelletu to odnawialna, czysta pod względem spalania i stabilna pod względem kosztów alternatywa dla ogrzewania domu. Obecnie miliony domostw na całym świecie są ogrzewane pelletem z biomasy. W ciągu ostatniej dekady w Europie i Stanach Zjednoczonych zainstalowano wiele pieców, centralnych ogrzewaczy i kotłów na pellet.

Z czego wytwarza się pellet?

Pellet z biomasy jest wytwarzany ze sprasowanej materii organicznej lub biomasy. Najbardziej powszechnym źródłem biomasy są odpady drzewne, takie jak trociny, zrębki, wióry drzewne, a nawet łuski kukurydzy. Do produkcji pelletu wykorzystuje się również inne materiały, takie jak trawa, siano, pulpa papierowa i niektóre odpady rolnicze. Młyn do produkcji pelletu sprasowuje te materiały w małych cylindrach pod wysokim ciśnieniem bez użycia kleju lub innych środków wiążących.

Pellet może być stosowany również jako paliwo w piecach, kotłach, a nawet kominkach przystosowanych do tego typu paliwa.

Pellet, które wygląda jak małe brązowe ziarenka, wiąże się dla posiadaczy z następującymi zaletami:

– wysoka wydajność energetyczna;

– niski ślad węglowy;

– niska emisja zanieczyszczeń;

– niska zawartość popiołu;

– jednorodność pod względem wielkości i kształtu granulek;

– łatwość transportu i magazynowania.

O Strefa Wiedzy 975 artykułów
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


5 × dwa =