Zakup nieruchomości pod wynajem może być stabilną inwestycją, jeśli jednak nie przyjrzysz się jej dokładnie, narazisz się na straty. Najbardziej atrakcyjna jest nieruchomość w nowym budownictwie, z miejscem postojowym, windą, niedaleko sklepów, przedszkoli, urzędów, ale też z dostępem do miejskiej zieleni. Wszystko zależy od tego, kto będzie twoim potencjalnym najemcą. Wbrew pozorom nie musi być to student.
W okolicy prestiżowych uniwersytetów, do których ściągają zainteresowani z całego świata, najszybciej wynajmiesz mieszkanie studentom. W takim przypadku raczej nie ma znaczenia miejsce postojowe, ani nowe budownictwo. Za to warto umeblować mieszkanie. Rodzina będzie brała pod uwagę dostęp do szkół, opieki zdrowotnej, tereny zielone.
Twój wybór będzie dyktowany budżetem. Jeśli możesz pozwolić sobie na zakup kawalerki, nie wprowadzi się do niej 4 osobowa rodzina, ale pracownik przebywający w delegacji lub singiel już tak. Przy małym mieszkaniu musisz liczyć się z większą rotacją najemców, ale bardziej opłacalne są dwie kawalerki pod wynajem, niż jedno większe mieszkanie.
Sprawdź mieszkanie o rożnych porach, ponieważ może się okazać, że jeśli oglądasz je tylko wieczorami, w ciągu dnia działa w pobliżu głośny zakład. Wtedy trudno będzie wynająć nieruchomość w takiej okolicy, a jej wartość spadnie. Dokładnie sprawdź stan mieszkania przed zakupem, w szczególności podłóg i okien. Ich wymiana to spory wydatek. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy sam chętnie byś tam się wprowadził.
Gorzej jak kupuje się mieszkanie na etapie planu i wizualizacji … potem się okazuje, że dostajemy co innego niż miało być. Ja tam, jakbym miał kupować lokum, to tylko z rynku wtórnego.