Kto musi zagwarantować niezbędne strój roboczy do pracy?

Według kodeksu pracy obowiązek wyposażenia pracownika w odzież robocza lub ochronną spoczywa na pracodawcy. Odzież robocza musi być dostarczona pracownikowi, jeśli są takie wymogi oraz zawsze w sytuacji, gdy są takie wymagania technologiczne albo sanitarne lub higieny i bezpieczeństwa.

Najczęściej w każdej firmie mamy określone odpowiednie asortymenty oraz okresy użytkowania odzieży roboczej i doskonale wiemy, które ubrania dostosowane są do danych warunków i charakteru pracy.

Być może będziemy potrzebować butów ochronnych, które zapewnią nam ochronę przed wodą, ponieważ często będziemy pracować na dworze, gdzie mogą występować deszcze albo nawet pracować w jeszcze trudniejszych błotnych terenach.

Czym się różni odzież ochronna do odzieży roboczej?

Odzież ochronna jest ubraniem, które zakrywa lub nawet zastępuje całą osobistą odzież i chroni każdego pracownika przed zagrożeniami chemicznymi albo mechanicznymi, lub też zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Ubrania ochronne powinny być tak zaprojektowane, aby pracownik mógł swobodnie wykonywać wszelkie czynności, a jednocześnie wiedział, że ma zapewnioną ochronę przed jakimkolwiek zagrożeniem.

Odzież robocza natomiast to ubrania, które przeznaczone są do wykonywania prac, przy których nie będziemy narażeni na zagrożenie żadnymi szkodliwymi substancjami. Robocze rękawiczki potrzebne nam są do ochrony rąk przed różnego rodzaju zadrapaniami, ale nie stanowią ochrony dla zagrożenia związanego z płynnymi substancjami chemicznymi.

Bardzo dobrym pomysłem jest kurtka robocza z logo, która nie tylko zapewnia ochronę i ciepło naszemu pracownikowi, ale także możemy na nim nanieść własną reklamę firmy, dzięki czemu uzyskamy darmową reklamę.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


osiem + 9 =