Jakie akcesoria i środki pomogą w codziennej pielęgnacji koni?

Codzienna pielęgnacja jest podstawą zdrowia i dobrostanu zwierzęcia. Nie tylko gwarantuje czystość sierści, jest także masażem stymulującym ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób skóry i pomaga wcześnie dostrzec objawy schorzeń. Jednocześnie jest ważnym elementem budującym relację człowiek- koń. Wzmacnia zaufanie i tworzy więź.

Najważniejsze przybory

W pojemniku na przybory do czyszczenia i pielęgnacji koni powinny się znaleźć:

  • zgrzebło, lepiej gumowe niż metalowe, służy do czyszczenia szczotek i wstępnego sierści, dobrze masuje, ale należy go używać tylko na partiach mięśniowych ciała konia
  • szczotka z grubszym włosem do gruntownego czyszczenia, także grzywy i ogona
  • miękka szczotka do delikatnych partii, takich jak głowa, do finalnego czyszczenia i nadania połysku
  • gąbki do okolic pyska, oczu i organów płciowych, zawsze osobne do różnych części ciała
  • twarda szczotka do nóg i puszki kopytowej
  • kopystka do czyszczenia kopyt
  • grzebień bądź szczotka do grzywy i ogona, nie wyrywająca włosów
  • nóż do ściągania potu i wody, wspomaga także podczas wymiany sierści

Zestaw warto wzbogacić o nożyczki i podstawowe środki apteczne, zwłaszcza opatrunkowe. Łatwe w użyciu są gotowe chusteczki do dezynfekcji, takie jak tu: https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/ochrona-zdrowia-i-pielegnacja-koni/akcesoria-do-stajni/

Ważne wskazówki

Ze względów higienicznych każdy koń powinien mieć własny zestaw do pielęgnacji. Dobrze sprawdzają się bawełniane woreczki oraz skrzynki metalowe bądź z tworzywa, w wersji profesjonalnej z kółkami i możliwością stania na nich. Komplet do czyszczenia musi być czysty i od czasu do czasu zdezynfekowany. Pozwoli to uniknąć problemów skórnych, takich jak grzybice.

Strefa Wiedzy
O Strefa Wiedzy 492 artykuły
Znalazłeś się właśnie w strefie wiedzy. Zanurkuj w oceanie ciekawych informacji, pasjonujących artykułów i przydatnych, życiowych porad!

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


2 + 1 =