Jak zabezpieczyć dom przed przegrzaniem i owadami?

Dom i wnętrze
strefa-wiedzy
Jak zabezpieczyć dom przed przegrzaniem i owadami?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ochrona domu przed owadami

Lato wiąże się z wzrastającą ilością uprzykrzających życie insektów. Wiele osób w obawie przed pogryzieniem woli nie otwierać okien po zmroku, albo siedzieć w ciemnościach, żeby ich nie przyciągać. Obecnie na rynku można znaleźć proste rozwiązania w postaci moskitier w niskich cenach, które skutecznie zablokują komarom drogę do naszych mieszkań.

Dlaczego zabezpieczenie się przed insektami jest proste?

Na rynku można znaleźć różne osłonki na okna, zarówno specjalne ramy przytwierdzane do otworu okiennego, jak i siatki na owady do szybkiego montażu w domu, przyklejane do ram i łatwo zdejmowalne. Zdecydowanie się na ochronę prostszą do zamontowania przyspieszamy proces montażu, poprzez możliwość zamocowania jej do zewnętrznej ramy okna taśmą tekstylną, zwykle dołączoną do zestawu, ale warto to sprawdzić przed zakupem. Wówczas cały proces jest szybki i każdy powinien sobie z nim poradzić, niezależnie od sprawności manualnej i staranności.

Nieco trudniej jest założyć wersję rolowaną, ale taki typ moskitiery pozwoli dowolnie odsłaniać okno, kiedy robactwo nie będzie już dokuczliwe. W przypadku bardziej skomplikowanych zestawów, tzn. tych rolowanych i posiadających zawiasy montowanie może wymagać użycia śrub i docięcia niektórych elementów.

Co jeśli ktoś potrzebuje nie osłoniętych niczym okien?

Zawsze można zamontować siatkę w jednym, czy dwóch oknach, a pozostałe zostawić odkryte, wówczas problem znika. Można też zainwestować w siatkę odpinaną, taką posiadającą zawiasy, lub otwieraną, można ją wtedy nawet założyć na drzwiach od tarasu, albo balkonu. Dobrym pomysłem może być moskitiera rolowana, taki typ osłonki można dowolnie zwijać i rozwijać w zależności od potrzeb(podobnie jak ma to miejsce przy roletach), co świetnie się sprawdza przy oknach dachowych. Natomiast tańsze, prostsze zestawy zwykle z łatwością zdejmiemy po zakończeniu sezonu.

Zachowywanie niskiej temperatury w domu

Organizując sobie czas w mieszkaniu podczas urlopu, albo wracając latem z pracy większość ludzi pragnie odpocząć w chłodnym i przyjemnym miejscu. Niestety większość mieszkań i domów nie jest zbyt dobrze przystosowana do utrzymywania optymalnych temperatur, bloki swoimi wielkimi rozmiarami przyciągają niewiarygodną ilość promieni słonecznych i rozprowadzają je po wszystkich mieszkaniach, a domy mieszkalne potrafią zbierać ciepło przez dach, co może sprawić że latem na poddaszu będzie trudno wytrzymać. Najważniejsze to uchronić dom przed wpływem promieni słonecznych.

Dlaczego rolety to dobry wybór?

Najważniejsze, jeśli chce się unikać ciepła, jest zabezpieczenie domu przed nadmiarem światła słonecznego. W dzisiejszych, nowoczesnych domach i apartamentach wielkie okna sprawiają, że w ciągu dnia mieszkania zbierają światło, najczęściej wtedy, kiedy domownicy są w pracy, albo szkole. W Polsce cały czas dominują firanki i zasłony, te pierwsze nie zapewnią absolutnie żadnej ochrony, podczas gdy drugie skutecznie zajmą czas, kiedy będzie trzeba je zasłonić.

Najłatwiejszą odpowiedzią na ten problem są rolety rzymskie, sprawdzają się one, nawet jeśli domownicy nie posiadają innych obiektów do chłodzenia domu, jak wiatraki, czy klimatyzacja. Ten rodzaj rolety ze swojego założenia blokuje dopływ promieni słonecznych, zapewnia to ich specjalna budowa. Można zamontować je na praktycznie każdym oknie, dostępne są w wielu rozmiarach, co oznacza, że nikt nie powinien mieć problemów z dopasowaniem ich do swojego domu. Możliwość zamontowania elektrycznego systemu opuszczania zasłony pozwoli nie tracić czasu na zabezpieczanie mieszkania rano.

Popularność rolet wzrasta, przez swój prosty, elegancki styl pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i bardziej klasycznych pokojów. Nie przyciągają niepotrzebnych spojrzeń, ani nie zepsują wystroju żadnego mieszkania.

Jak je zamontować?

Każdy zdecydowany na zakup rolet powinien sprawdzić z jakiej tkaniny są zrobione, czytając opisy produktów można dowiedzieć się, jak dużo światła przepuszcza dany materiał. Można znaleźć rolety elektryczne, albo z ręcznie pociąganym łańcuszkiem. Sam proces montażu może być naprawdę prosty, można zamontować roletę do ściany(w odległości około trzydziestu centymetrów nad oknem), wówczas należy wywiercić otwory, włożyć kołki rozporowe i przykręcić uchwyty.

Później roletę można już nałożyć na przygotowane zaczepy, ale nie trzeba wcale wywiercać otworów w ścianach, specjalne uchwyty pozwalają w krótkim czasie zamontować roletę bezpośrednio na oknie, a taki sposób montażu sprawi, że okno będzie można otwierać, nawet jeśli roleta będzie na nie zasunięta.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobiona jest siatka, warstwa PVC wzmocni wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, co da użytkownikowi spokój od ewentualnej wymiany siatki.

Czy trudno o nie dbać?

Można je z łatwością odpiąć i uprać, nie plączą się, ani nie zrywają przypadkowo. Są wytrzymałe i nie przyciągają kurzu. Dobrze się prezentują i nie zawadzają w mieszkaniu. Nie potrzeba dużo czasu, żeby zadbać o ich czystość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi sposobami możemy radzić sobie ze stresem?
Jakimi sposobami możemy radzić sobie ze stresem?
Stres jest jednym z najczęstszych problemów w naszym społeczeństwie. Powoduje on bóle głowy, bóle brzucha, napięcie mięśni i wiele innych […]