Jak sprawdzany jest stan budynków?

Dom i wnętrze
strefa-wiedzy
Jak sprawdzany jest stan budynków?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami rządu każdy właściciel budynku musi zapewnić bezpieczeństwo samemu budynkowi, jak i jego mieszkańcom / pracownikom. W związku z tym, jak nakazuje artykuł 61 pkt 1 ustawy o Prawie budowlanym – zarządca obiektu zobowiązany jest użytkować go w sposób należyty, zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymać prawidłowy stan techniczny i estetyczny budynku. W szczególności ma on zadbać o podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji, warunków higienicznych i zdrowotnych oraz oszczędność energii.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Dozoru Technicznego – najczęściej wykonywanymi obecnie badaniami sprawdzającymi stan budynków są badania nieniszczące NDT. Pozwalają one na zweryfikowanie stanu budynku oraz oceny jej sprawności, trwałości i jakości wykonania. Służą również wykrywaniu nieciągłości materiałowych i ocenie właściwości materiałów. NDT, czyli Non-Destructive Testing wykorzystuje metody, dzięki którym zdolności wytrzymałościowe i eksploatacyjne budynków nie zostaną naruszone.

Jaki rodzaj badania NDT wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów sprawdzania budynków przy użyciu metod nieniszczących, m.in.:
– wizualne,
– penetracyjne,
– radiograficzne,
– ultradźwiękowe,
– magnetyczno-proszkowe.

Najpopularniejszymi obecnie badaniami są badania wizualne. Polegają one na obserwacji konstrukcji okiem nieuzbrojonym przy użyciu odpowiednich przyrządów optycznych oraz urządzeń. Celem badania jest oczywiście wykrywanie nieciągłości materiałowych. Badaniom wizualnym podlegają wszystkie rodzaje materiałów.

Jak często wykonywać badanie?

Częstotliwość wykonywania badań NDT jest również ustalona odgórnie poprzez ustawę. Okresowe kontrole stanu technicznego obiektu powinny być dokonywane w dwóch wariantach czasowych:
a) co najmniej raz na rok – należy sprawdzić sprawność przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz stan techniczny urządzeń służących ochronie środowiska.
b) co najmniej raz na pięć lat – należy sprawdzić stan techniczny i użytkowość całego budynku. Sprawdzane są m.in. instalacje elektryczne i piorunochronne, oraz estetyka całego obiektu wraz z jego otoczeniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prezenty dla miłośniczki kosmetyków
Prezenty dla miłośniczki kosmetyków
Miłośniczki kosmetyków to nie tylko osoby, które często korzystają z usług kosmetyczki, ale także takie, które uwielbiają eksperymentować w domowym […]