Budowa i działanie tokarki

Technologie
strefa-wiedzy
Budowa i działanie tokarki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tokarka jest jednym z tych urządzeń specjalistycznych, które mimo mijających lat i zmian związanych z postępem technologicznym są nadal niezwykle chętnie i często wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Na czym polega jej fenomen i czym zasłużyła sobie na taką popularność? Oto kilka faktów na temat funkcjonowania tego sprzętu, które pomogą lepiej poznać jego zalety.

Synonim funkcjonalności i precyzji

Obrabiarki swoją pozycję wśród maszyn przemysłowych zawdzięczają uniwersalności zastosowania i prostocie mechanizmu ich działania. Opiera się on bowiem na nadawaniu obiektowi – wprowadzonemu wcześniej w ruch obrotowy – pożądanego kształtu poprzez skrawanie jego powierzchni przy pomocy tokarki, pracującej w trybie ruchu posuwowego. W ten sposób można dowolnie wymodelować przedmiot, będący najczęściej bryłą obrotową, np. walcem, stożkiem lub kulą i uzyskać jego wersję zgodną z przyjętymi wcześniej parametrami. Sam proces skrawania jest możliwy dzięki zastosowaniu w obrabiarce noża tokarskiego, wiertła lub akcesorium do gwintowania. Warto dodać, że tokarki, wsparte odpowiednią elektroniką i rozbudowanym sterowaniem numerycznym, stają się coraz powszechniej integralną częścią innowacyjnych systemów komputerowo zintegrowanego wytwarzania(CIM).

Różne oblicza jednego urządzenia – taka sama skuteczność

Niemałym plusem obrabiarek jest to, że podstawowy mechanizm można modyfikować w zależności od potrzeb, a tym samym łatwo zaadaptować urządzenie do wymagań różnych gałęzi produkcji. Jednym z najpopularniejszych typów maszyny jest tokarka do metalu, wykorzystywana w przemyśle ciężkim, hutniczym, zbrojeniowym, samochodowym oraz wszędzie tam, gdzie ważna jest precyzja odwzorowania metalowych detali.  Z kolei tokarka do drewna jest nieodzownym elementem wyposażenia zakładów stolarskich. Tnie ona z dużą dokładnością, jest wytrzymała, a dzięki odpowiednio ustawionej osi noży jest w stanie pomóc w realizacji nawet bardzo złożonych i wymagających projektów. Szczególnie funkcje oferuje również tokarka do tarcz hamulcowych, pozwalająca na szybkie, dwustronne wygładzanie powierzchni dotkniętej korozją, tak aby zapewnić klockom hamulcowym optymalną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zagwarantować ich pozycję za tarczą.

Tokarka to połączenie efektywności i łatwości obsługi, co sprawia, że nie sposób się bez niej obejść zarówno w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach, jak i w hobbystycznych zakładach. Istnieją nawet wersje, które można stosować do domowego majsterkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto kupować nowe części samochodowe?
Dlaczego warto kupować nowe części samochodowe?
Naprawy w samochodzie związane są zazwyczaj z wieloma kosztami. Liczy się nie tylko koszt samych części, ale również praca mechanika, […]