Wycena nieruchomości – jak wygląda i ile to kosztuje?

Nieruchomości
strefa-wiedzy
Wycena nieruchomości – jak wygląda i ile to kosztuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wycena nieruchomości polega na oszacowaniu wartości danego domu, mieszkania czy działki. Pozwala właścicielowi na szczegółowy wgląd w stan części składowej swojego majątku. Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, a jego praca zakończona jest opracowaniem operatu szacunkowego. Może być wykonana w różnych celach oraz być zlecona przez samego właściciela lub inny podmiot np. bank.

Po co robi się wycenę nieruchomości?

Wycenia nieruchomości najczęściej wykonywana jest podczas procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dzięki niej bank może poznać realną cenę nieruchomości, na którą pożycza pieniądze. Wycena może być zlecona przez bank i wtedy zajmuje się nią rzeczoznawca współpracujący z daną instytucją. Drugim wariantem, jest zlecenie wyceny przez samego kredytobiorcę i dostarczenie do banku gotowego opracowania wyceny. 

Wycena polega na porównaniu ze sobą kilku nieruchomości o podobnych parametrach i położeniu. W przypadku mieszkań bierze się pod uwagę wiek budynku, w którym jest położone, lokalizację osiedla i jego infrastrukturę, łatwość dojazdu w inne punkty miasta. Istotne znaczenie ma również piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie. Tak więc, na ogólną cenę nieruchomości składa się wiele czynników. Mija się z celem, porównywanie znacznie od siebie oddalonych nieruchomości np. położonych w różnych miastach. Usługę profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego można znaleźć na https://www.peritia-wycena.com.pl

Operat szacunkowy liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu stron. Znaleźć w nim można szczegółowy plan nieruchomości i jej dokładny opis. Wycena opracowywana na potrzeby banku, często opatrzona jest oszacowaniem ryzyka związanego z daną inwestycją. 

Cena opracowania dokumentu zależna jest od miasta czy też regionu, w którym zlokalizowany jest wyceniany przedmiot. Duże znaczenie ma również, kto zleca wycenę. Szacuje się, że tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania wyceny bezpośrednio przez właściciela. Zlecenie wykonane przez bank, może często oznaczać znacznie wyższe koszty finalne samego dokumentu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Żywica epoksydowa – co można z tego wykonać?
Żywica epoksydowa – co można z tego wykonać?
Żywica epoksydowa to masa syntetyczna używana przede wszystkim do klejenia, laminowania, a także zalewania rozmaitych powierzchni. Składa się najczęściej z […]