Aby auta dostawcze jak najlepiej odpowiadały naszym potrzebom, trzeba najpierw zastanowić się, jakich pojazdów tego typu potrzebujemy. Przeanalizować i wybrać kilka jego parametrów.
Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj zabudowy jest nam potrzebny. Czy mają to być pojazdy z otwartą skrzynią ładunkową, czy może furgony lub samochody typu chłodnia lub autolaweta. A może ma on również służyć do przewozu większej liczby pracowników. Wtedy trzeba oczywiście postawiać na pojazdy z powiększoną kabiną pasażerską.
Samochody dostawcze mają również różnie ładowności, długości i szerokości. To wiąże się także później z ilością spalanego paliwa, dlatego lepiej wcześniej przeanalizować również te parametry. Z kosztami użytkowania ma też związek rodzaj wybranego silnika. Diesle są lubiane przez przedsiębiorców, ale silniki benzynowe można przecież wyposażyć w oszczędniejsze instalacje gazowe. Jeżeli naszymi samochodami dostawczymi będziemy jeździć w trudnym terenie, to może lepiej wybrać opcję napędu na cztery koła. To oczywiście dodatkowo kosztuje, ale może potem znacznie ułatwiać pracę.
Gdy natomiast decydujemy się na kupno używanego auta dostawczego, to oprócz wszystkich dokumentów i numeru VIN, należy również sprawdzić nie tylko działanie podstawowych układów, ale także skontrolować, w jakim stanie jest karoseria i lakier. Trzeba zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy są dobrze spasowane. Jeżeli chodzi o auta dostawcze bardzo ważne jest również, aby części nośne i punkty mocowania zawieszenia nie były przerdzewiałe. W ciągnikach siodłowych ich stan jest również bardzo ważny i też trzeba go dokładnie sprawdzić.