W ostatnich latach w całej Polsce powstało wiele nowych firm transportowych. Jest to głównie wynik coraz bardziej otwartych granic, prężnego rozwoju przemysłu i zwiększonej sprzedaży różnego rodzaju produktów. Praca tego typu podmiotów jest ściśle uregulowana prawnie, a zatem na ich właścicielach ciążą pewne obowiązki, których muszą przestrzegać – w przeciwnym razie firmie może zostać odebrana licencja i pozwolenie na prowadzenie usług transportowych.
Właściciel firmy przewozowej powinien zadbać o to, aby zatrudnieni przez niego kierowcy pracowali przez określoną ilość czasu i mieli odpowiednio dużo przerw. Wszystko w trosce o ich bezpieczeństwo na drodze – w sytuacji bowiem, gdyby siedzieli za kółkiem zbyt długo, łatwo mogliby zasłabnąć lub zasnąć i doprowadzić do wypadku.
Pracodawca musi bezwzględnie poinformować wszystkich nowo zatrudnionych pracowników o stosowanych w firmie przepisach dotyczących ich czasu pracy. Jeżeli przyjmuje do pracy kierowcę, którego zadaniem będzie wykonywanie przewozów drogowych, wówczas powinien od niego odebrać oświadczenie, że nie wykonuje on obowiązków w innym podmiocie świadczącym podobne usługi.
Kolejnym obowiązkiem właściciela firmy transportowej jest konieczność prowadzenia ewidencji czasu pracy. Może to robić zarówno na wykresach, jak i wydrukach z karty kierowcy czy tachografu cyfrowego. Oczywiście może również użyć innych dokumentów.
Niezbędne jest także przechowywanie ewidencji przez co najmniej kilka lat. Jeśli jesteśmy właścicielami np. firmy autobusowej, musimy też zadbać o to, aby mieć na stanie odpowiednie części autobusowe, które można wykorzystać w razie awarii pojazdu. Dobrym miejscem do ich zakupu jest hurtownia motoryzacyjna w Poznaniu.