W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie tzw. energooszczędnego domu, co wynika z faktu, że opłaty za prąd regularnie rosną, a średnie pensje stoją w miejscu. W tego rodzaju obiekcie są stosowane konkretne rozwiązania, dzięki którym pobór energii jest znacznie niższy, co pozwala w skali roku zaoszczędzić na rachunkach nawet kilka tysięcy złotych. Najprostszym przykładem są choćby żarówki energooszczędne, montowane zamiast tradycyjnych. Można je dostać np. w tej hurtowni: http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-wroclaw.html.
Najważniejszym etapem w budowie domu energooszczędnego jest właściwe zaprojektowanie wszelkich instalacji. W pierwszej kolejności warto postawić na wentylację z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperatorem), ponieważ dzięki temu rozwiązaniu zapotrzebowanie na ciepło w domu znacznie spadnie – nawet o 30%. Z kolei jeśli chodzi o instalacje grzewcze, to w omawianych obiektach powszechnie montuje się mniej popularne urządzenia, takie jak pompy ciepła (zwłaszcza model powietrze/woda), piece akumulacyjne czy bezobsługowe kotły gazowe. Są one bowiem w pełni ekologiczne i nie wymagają posiadania kotłowni – można je z powodzeniem umieścić np. w korytarzu albo w kuchni.
W domach energooszczędnych dodatkowym źródłem energii są często instalowane na dachach panele fotowoltaiczne. Działają one w ten sposób, że pobierają energię z promieni słońca i zamieniają ją na elektryczną. Rozwiązanie to jest opłacalne zwłaszcza w dużych domach jednorodzinnych lub pensjonatach, gdzie potrzeba sporo energii na ogrzanie wody czy pomieszczeń. Dużym powodzeniem cieszy się fotowoltanika na Mokotowie, gdyż tamtejsze firmy oferują panele w atrakcyjnych cenach. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o oświetleniu. Otóż doskonałym sposobem na znaczne zmniejszenie poboru energii (nawet do 80%) jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne (np. LED-owe).