Czy nowi pracownicy muszą przejść specjalistyczne szkolenie BHP?

Biznes i finanse
strefa-wiedzy
Czy nowi pracownicy muszą przejść specjalistyczne szkolenie BHP?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szkolenie z przepisów BHP jest obowiązkowe dla wszystkich nowych pracowników. Muszą je odbyć także stażyści oraz praktykanci. Nie mogą oni zostać dopuszczeni do wykonywania jakiejkolwiek pracy przed jego ukończeniem. Niekiedy oprócz instruktażu ogólnego konieczne jest odbycie także instruktażu stanowiskowego.

Jak wygląda szkolenie BHP?

Szkolenie wstępne ma za zadanie przede wszystkim zapoznać pracownika z ogólnymi zasadami BHP. Podczas niego poznaje także wewnętrzny regulamin firmy oraz konsekwencje wynikające z jego nieprzestrzegania. Instruktor przeprowadzający szkolenie pokazuje, gdzie znajdują się gaśnice oraz inny sprzęt przeciwpożarowy, a także zaznajamia kursantów z zasadami postępowania w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. Takie szkolenie zawiera także elementy kursu pierwszej pomocy. Wszyscy pracownicy muszą także regularnie odbywać szkolenia okresowe. Wykonujący pracę biurową muszą odbyć tego rodzaju szkolenie raz na 5 lat. Pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze zobowiązani są do ich wykonania raz na 3 lata, a jeśli praca jest szczególnie niebezpieczna i stwarza ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia – to raz w roku. Zgodnie z przepisami prawa muszą się one odbywać w godzinach pracy, ponieważ w innym przypadku traktowane są jako godziny nadliczbowe. Mogą one być przeprowadzane w formie zdalnej. Szkolenia muszą być przeprowadzane przez osoby do tego wykwalifikowane. Jedną z firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług można znaleźć na stronie internetowej https://www.nofire.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cegła jako dekoracja wnętrz
Cegła jako dekoracja wnętrz
Cegła to materiał wykorzystywany głównie do wznoszenia ogrodzeń, czy też elementów konstrukcji dachowych. Coraz częściej spotkamy ją jednak również we […]