Leasing to forma finansowania, która staje się coraz bardziej popularna. Najczęściej stosowana do tej pory była w odniesieniu do pojazdów, ale w naszych czasach leasingować można niemal wszystko — również serwery używane. Drugą po samochodach oraz maszynach grupą rzeczy, którą chętnie bierze się na takich warunkach to sprzęt komputerowy. Z tego również powodu wiele przedmiotów tych po zakończonym okresie leasingu oferowana jest w sprzedaży detalicznej klientowi indywidualnemu. Czy warto go kupić?
Sprzęt z linii biznesowej przeważnie bywa lepszy niż ten, który oferowany jest pojedynczym klientom. Wynika to oczywiście z dbania o klienta, którego lepiej nie tracić, biorąc pod uwagę, że co trzy lub cztery lata składa nam nowe zamówienie jednorazowo np. na kilkaset sztuk. Dodatkowo duże przedsiębiorstwa zazwyczaj nabywają urządzenia z przedziału premium. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że wykonane są one z lepszej jakości materiałów. Obudowa zazwyczaj będzie aluminiowa lub ze stopu magnezu, podzespoły są wysokiej klasy (wysokie linie procesorów, pamięci RAM lub dyski twarde). Nawet jeśli komputer był w użyciu 4 lata, to na elektronice tej klasy nie robi to wielkiego wrażenia.
Główne obawy, które pojawiają się, kiedy bierzemy pod uwagę możliwość nabycia używanego komputera, dotyczą wizualnego wyglądu oraz stanu technicznego. Troska ta jest oczywiście uzasadniona. Nie wiemy jaka była historia użytkowania przedmiotu zakupu. Mógł być używany na różne sposoby, więc ostatecznie nie mamy pewności, ile nam posłuży. Było to powodem powstania narzędzi oceniania. Firmy zajmujące się redystrybucją, klasyfikują towar w zależności od stopnia zużycia. Mogą one mieć różnego rodzaju oznaczenia np. A-, A, A+. Zaznajamiając się z metodologią oznaczania, wiemy z góry, czego można się po danym egzemplarzu spodziewać.
Cena to chyba największy atut wspomnianego wyżej sposobu nabycia. Wystarczy sprawdzić ofertę profesjonalnych sklepów zajmujących się tym tematem takich jak https://www.cebit.pl/komputery-poleasingowe, aby przekonać się, jak wiele można zaoszczędzić. Na pewno przekonywającym argumentem, będzie również gwarancja. W początkach tego interesu nie była to sprawa oczywista, ale obecnie jest to norma. Trwa ona przeważnie 12 miesięcy, ale w wielu przypadkach można ją spokojnie przedłużyć. Dzięki takim zabiegom w nasze ręce trafia bardzo dobry sprzęt, za stosunkowo niewielkie pieniądze, który dodatkowo ma gwarancję.