Każde przedsiębiorstwo (czy to produkcyjne, czy to handlowe, czy to usługowe) znajdzie się w takim etapie swojego rozwoju, że będzie potrzebować nowych maszyn. Tą maszyną może być również samochód służbowy. Często jednak pojawia się kłopot z finansowaniem. Sam kapitał spółki jest zazwyczaj niewystarczający. Konieczne jest więc finansowanie zewnętrzne.
Wybierając formę finansowania, przedsiębiorstwo powinno mieć pełną świadomość o ryzyku i różnicach między kredytem a leasingiem. Każdy z nas zapewne wie, czym charakteryzuje się pierwsza forma. W kredycie uzyskujemy od strony kredytującej pieniądze, które przeznaczymy na zakup maszyny. Następnie jesteśmy zobowiązani do spłacania kredytu w ustalonych ratach (lub harmonogramie spłaty). Często jedna ze stron może od nas wymagać podawania bieżących informacji o sytuacji spółki czy innych kredytach. Jednocześnie stajemy się właścicielami zakupionej maszyny.
Leasing natomiast również polega na spłacaniu określonych wysokości rat leasingowych, ale co do zasady jest tańszy, łatwiejszy w otrzymaniu. Jednak z drugiej strony, w leasingu nie zostajemy od razu właścicielem, przedmiotu. Możemy tylko korzystać z maszyny w ramach jej przeznaczenia.
Wybór między leasingiem a kredytem powinien również uwzględniać korzyści podatkowe z zakupu maszyny. Tak jak przy kredycie jedynie odsetki stanowią koszt, tak przy leasingu wszystkie raty leasingowe są kosztem. Jednocześnie w przyszłości będziemy mogli uwzględnić zużycie sprzętu w ramach amortyzacji. Oznacza to, że przy leasingu mamy większe korzyści podatkowe – używamy tak zwanej tarczy podatkowej. Każdy przypadek jest jednak inny a ofert leasingu jest mnóstwo. Dlatego powinno korzystać się z usług doradcy, który pomoże wybrać odpowiednią formę finansowania. Dobrym przykładem przedsiębiorstwa zajmującym się takim doradztwem jest premiumleasing24, dlatego warto przejrzeć ich ofertę: http://premiumleasing24.pl/oferta/leasing/.