Rodzaje regałów magazynowych

Technologie
strefa-wiedzy
Rodzaje regałów magazynowych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

REGAŁ MAGAZYNOWY, rzecz niezbędna w każdym magazynie.

Regały magazynowe są rzeczą niezbędną w wyposażeniu każdego dobrze funkcjonującego magazynu. Jedną z pierwszych czynności, którą powinniście zrobić jeżeli myślicie o swoim własnym magazynie, jest zaopatrzenie go w odpowiednie regały magazynowe. Musimy pamiętać jednak o tym, że warto przed zakupem zasięgnąć odpowiedniej wiedzy, gdyż regałów magazynowych jest kilka, a każdy z nich ma przeważnie swoje konkretne zastosowanie oraz przeznaczenie (sprawdź np. regał metalowy). Za pomocą regałów magazynów będziemy mogli praktycznie i prawidłowo zagospodarować przestrzeń danego magazynu. Przejdźmy jednak do rzeczy. Jakie są rodzaje regałów magazynowych oraz jaka jest ich charakterystyka?

RODZAJE REGAŁÓW MAGAZYNOWYCH

Regały magazynowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • statyczne
  • dynamiczne

REGAŁY STAŁE (nazywany też statycznymi)

Nie ma wątpliwości, że regały statyczne są to obecnie najczęściej używane regały magazynowe. Charakteryzują się tym, że konstrukcja regału nie zmienia swojego położenia. Zbudowane są z pionowych słupków, które najczęściej łączone są z kolejnymi regałami w rzędzie. Produkty na takowych regałach składowane są w sposób poziomy.

Regały statyczne dzielimy na:

  • ramowe
  • przepływowe
  • wspornikowe
  • półkowe
  • bezpółkowe.

Regały statyczne typu ramowego to nic innego jak regały zbudowane w oparciu na konstrukcji w kształcie ramy, połączonych często ze sobą za pomocą łączeń poprzecznych. Regały przepływowe natomiast charakteryzuje to, że towar bądź ładunek przemieszcza się po takowych regałach dzięki sile grawitacji lub na specjalnych rolkach. Regały wspornikowe to prosta konstrukcja oparta na słupie nośnym i wspornikach. Regały półkowe, chyba najbardziej popularne, posiadają poprzeczki, na których zamontowana jest półka, na których umieszczone później zostają towary. Bezpółkowe podobne są do regałów półkowych, ale jak sama nazwa Nam podpowiada, nie posiadają półek. Towary i ładunki na tego typu regale umieszczone są bezpośrednio na poprzeczkach. Wartym zapamiętania jest też to, że regały statyczne mogą mieć konstrukcję samonośną, bądź też wolno stojącą.

REGAŁY DYNAMICZNE (nazywane też przesuwnymi bądź przejezdnymi)

Regałami dynamicznymi nazywamy takie regały magazynowe, które posiadają w swojej konstrukcji element jezdny. Konkretniej mówiąc są to regały, które mogą się poruszać. Stosowane są najczęściej w wszelkiego rodzaju chłodniach bądź archiwach.

WAŻNY WYBÓR

Przed ostateczną decyzją związaną z zakupem regałów magazynowych musimy się zastanowić przede wszystkim do jakiego celu ten regał ma Nam służyć oraz w jaki sposób chcemy go wykorzystywać. Każdy rodzaj regałów ma swoje wady i zalety, ale jeżeli wybór rodzaju regałów dopasujemy właściwie do ich przeznaczenia, to bez wątpienia powinniśmy być zadowoleni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakich materiałów regały są najsolidniejsze
Z jakich materiałów regały są najsolidniejsze
W magazynie, warsztacie, ale również domowej piwnicy podstawą wyposażenia są solidne regały. Można na nich umieścić przedmioty o odmiennej wadze […]