Rodzaje aparatów ortodontycznych

Zdrowie i medycyna
strefa-wiedzy
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowym zadaniem aparatów ortodontycznych jest poprawianie wad zgryzu. Warto wiedzieć, że posiadanie prostych zębów ma nie tylko znaczenie estetyczne, lecz również i zdrowotne. Przy prawidłowym zgryzie, łatwiej jest chronić zęby przed próchnicą oraz dbać o ich higienę. Dobór aparatów ortodontycznych uzależniony od kilku czynników. Najważniejszymi z nich są wiek pacjenta oraz stan jego uzębienia.

U dzieci, u których następuje wymiana zębów mlecznych na stałe, stosuje się aparaty ortodontyczne ruchome. Ich podstawową cechą jest to, że można je samodzielnie wkładać i wyciągać. Zazwyczaj lekarz zaleca, aby nosić je kilka godzin w ciągu dnia i zakładać na noc. Ruchomość aparatów powoduje, że nadają się one do korygowania jedynie nieznacznych wad zgryzu. Przy poważniejszych problemach konieczne będzie zastosowanie aparatów stałych.

Aparatów ortodontycznych stałych nie można samodzielnie zdejmować. Zakłada się je wyłącznie pacjentom, którzy nie mają mlecznych zębów. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, to taka nie istnieje. Wady zgryzu, z powodzeniem korygować można nawet po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia. W przypadku aparatów stałych, wyróżnić można ich dodatkowy podział ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane oraz ich walory estetyczne.

Najpopularniejszym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty metalowe. Dla osób uczulonych na nikiel, będący ich składnikiem, polecane są aparaty tytanowe, które nie mają właściwości alergizujących. Nowością są aparaty szafirowe, które za względu na swą przezroczystość, nie rzucają się w oczy.

Pacjenci, którym zależy na tym, aby aparat ortodontyczny był całkowicie niewidoczny, mogą zdecydować się na aparaty lingwalne. Chociaż swą budową przypominają tradycyjne modele, to ich cechą charakterystyczną jest to, że zapinane są nie z przodu, a z tyłu zębów. Coraz większą popularnością cieszą się także aparaty o przeźroczystych nakładkach. Wykonane z tworzyw sztucznych, mogą być stosowane przy niewielkich wadach zgryzu.
Artykuł napisany we współpracy z Panem Arturem, stomatologiem z Warszawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób dobierać ubrania do typu sylwetki?
W jaki sposób dobierać ubrania do typu sylwetki?
Stworzenie świetnej stylizacji wymaga świadomości własnego ciała. Dobrze jest obiektywnie spojrzeć na swoją figurę, dostrzec jej pozytywne strony oraz mankamenty, […]