Jakich składników potrzebuje organizm przy aktywnym treningu?

Lajfstajl
strefa-wiedzy
Jakich składników potrzebuje organizm przy aktywnym treningu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowanie masy, utrzymanie nienagannej sylwetki ciała, lepsze samopoczucie – to tylko niektóre zalety regularnych treningów. Wiadomo jednak, że same ćwiczenia to za mało – równie ważna jest odpowiednia dieta oraz regeneracja organizmu. Co zatem zrobić, by trening przynosił pożądane efekty?

Regeneracja – istotny element planu treningowego

Osoby aktywne fizycznie powinny zadbać nie tylko o zbilansowaną dietę, ale przede wszystkim uzupełniać składniki mineralne i zasoby witaminowe. Działania te sprawiają, że organizm odpowiednio szybko rozpoczyna regenerację po wysiłku. Warto nadmienić, że posiłek przed rozpoczęciem ćwiczeń jest tak samo ważny jak ten po  ich zakończeniu. Każdy trening, zwłaszcza siłowy lub wytrzymałościowy, wiąże się z utratą sporej ilości witamin i beta-karotenu. Wraz z potem usuwane są także minerały: wapń, potas i sód. Chcąc dostarczyć organizmowi optymalną ilość składników odżywczych, należy zadbać o odpowiedni posiłek regeneracyjny.

Pierwszą porcję najlepiej spożyć już piętnaście minut po treningu, zwracając uwagę na to, aby były to produkty z dużą zawartością łatwo przyswajalnego białka. Dobrym pomysłem jest tutaj lekki koktajl z odżywki białkowej. Zdecydowanie należy unikać tłuszczy, które spowalniają trawienie i wchłanianie minerałów. Kolejny posiłek powinien składać się przede wszystkim z węglowodanów, najlepiej zjeść go godzinę – półtorej po zakończeniu ćwiczeń. Mogą to być m.in. pożywne banany lub danie na bazie ryżu.

Jak wspomóc trening?

Efektywny trening to nie tylko wytężony wysiłek fizyczny, ale również koncentracja i umiejętność skupienia się na działaniach treningowych. Ważnym czynnikiem okazuje się ponadto samodyscyplina i systematyczność. Istotny wpływ na produktywność pracy, zapamiętywanie oraz koncentrację mają znajdujące się w mózgu neuroprzekaźniki oraz hormony. Skutecznym środkiem wspomagającym są w tym przypadku nootropiki – zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Wspomniane preparaty w znaczny sposób wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, m.in. zwiększając poziom neuroprzekaźników w mózgu. Dodatkowo wspierają metabolizm oraz krążenie krwi w mózgu , zwiększając tym samym jego odporność na czynniki sprzyjające neurodegradacji.

Dla wielu osób regularne treningi stanowią skuteczny i bezpieczny sposób na walkę z nadprogramowymi kilogramami. W tej sytuacji doskonałym wspomagaczem okazują się spalacze tłuszczu, czyli burnery. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje zwiększające wytwarzanie ciepła, czego efektem jest przyspieszenie metabolizmu i redukcja tkanki tłuszczowej. Dobrej jakości preparaty zawierają dodatkowo składniki umożliwiające wykorzystanie przez organizm nagromadzonego tłuszczu jako źródła energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób poprawić proces funkcjonowania firmy?
W jaki sposób poprawić proces funkcjonowania firmy?
Obecnie powstaje coraz więcej nowych firm. Własny biznes bowiem daje nam możliwość realizowania swoich pomysłów i pełnego zarządzania czasem. Niemniej, […]